שטאט פארק - Stadtpark

הפארק העירוני של וינה - שטאדטפארק

סמוך לבית הקונצרט של וינה, מאחורי תחנת הרכבת 4U, נמצא פארק מהמם ומטופח, פארק שמחבר בין הרובע השלישי של וינה, (הבצירק (BEZIRK) ה - 3) לרינג שטראסה (רחוב הטבעת של העיר העתיקה), השטאדט פארק (Stadtpark).

השטאט פארק (שטאדטפארק) נחשב לפארק העירוני של וינה, (בגרמנית שטאט=עיר, הפארק של העיר), השטאט פארק משתרע על שטח של 65,000 מ"ר, הפארק בנוי ממספר חורשות קטנות, ביניהם מדשאות, מתקני שעשועים לילדים ופסלים. האווירה בפארק מיוחדת ומגוונת, הצמחייה עשירה ופורחת לסירוגין כל ימות השנה.

שעון הפרחים בשטאט פארק של וינה
שעון הפרחים בשטאט פארק של וינה
הצמחיה המרהיבה של השטאט פארק

לאחר טיול קצר בשבילי הפארק אפשר לומר בפה מלא, שמחלקת הגננות של וינה עושה רבות לשמירה על חווית המבקר בפארק.

מזג האוויר בוינה קיצוני, בחורף הטמפרטורה יכולה לרדת עד לכדי °15 מתחת לאפס ובקיץ להעלות ל -°40 חום. אך למרות זאת, עונות השנה לא עוצרות את עבודת הגננים החרוצים ובכל פעם שנכנסים לשטאדט פארק מתלהבים מחדש.

בחורף הצמחייה מסודרת בצורה של ברבורים שמשייטים על אגם בין גשרי עץ ואילו בחודשי הקיץ משורטט לו שעון פרחים יפיפה, שעון שלמרבה הפלא עובד באופן מדויק ומראה לבאי הפארק את השעה.

מוצגים אלו אפיינו את תקופת חורף 2012-2013 וקיץ 2013, אך יחד עם זאת, סביר מאוד להניח שבחורף הבא ובקיץ שיבוא אחריו נוכל להתרשם מתצוגה אומנותית אחרת, פרי דמיונם של מחלקת הגנים של וינה.

היסטוריה על קצה המזלג

השטאדטפארק הוקם בשנת 1872, כחלק מפרויקט ליצירת גשר מעבר מעל תעלת הניקוז של וינה ויצירת טיילת לרווחת תושבי העיר ומבקריה. מאז, השטאדט פארק זכה לתנופה משמעותית ומהווה מקום מפגש מרכזי, סמוך לאטרקציות ומבני תרבות רבים של וינה.

סיור בשטאדט פארק

ניתן להתחיל ולטייל בשטאדט פארק דרך מספר רב של כניסות, לרבות רחוב הרינג שטראסה המפורסם, אך הכניסה הראשית של הפארק נמצאת בסמיכות לתחנת הרכבת התחתית 4U, תחנת Stadtpark .

הווינאים אוהבים את הפארק, הם נוהגים להגיע בימי השבוע לשבת על המדשאות, להשתזף בשמש ולהאזין לנגנים צעירים שמזדמנים למקום. הנגנים נוהגים לעמוד אל מול האטרקציה המרכזית של הפארק, פסל בדמותו של המוסיקאי והמלחין יוהן שטראוס ולנגן מיצירותיו.

לרווחת המבקרים, מסביב למדשאות נמצאים ספסלים, בהם ניתן לשבת להקשיב לציוץ הציפורים ולהביט לאגם המרכזי, לברווזים והברבורים ששוחים להנאתם.
לחובבי הקפה, בפארק סמוך לכניסה בית קפה קטן ונחמד, בית הקפה מציע קפה, עוגות, דברי מאפה ומנות קטנות וטעימות.

הילדים הקטנים יכולים לעבור את הגשר ולשחק בפארק שעשועים הכולל: מתקני שעשועים עשויים עץ, נדנדות, קרוסלות ומתקן אימון לסקטבורד.

פסלו של יוהן שטראוס

פסלו של יוהן שטראוס נחשב לאחד הפסלים המצולמים ביותר בעיר וינה, זהו פסל ברונזה מצופה זהב בדמותו של המוזיקאי הדגול יוהן שטראוס. הפסל נחנך בשנת 1921 על ידי האומן אדמונד הלמר.

רבים מהתיירים שמגיעים לוינה עושים דרכם לשטאדט פארק לצפות בפסל ולהצטלם לידו, ישנן מקרים בהם מגיעות קבוצות גדולות והתור לצילום עם פסלו של יוהן שטראוס מתארך עד לכדי מספר דקות.

שעות פעילות

השטאט פארק פתוח כל היום, אך השעות המועדפות על ידי הווינאים הם בימי השבוע בין שעות הערבים ובסופי שבוע במהלך כל היום. אז מגיעים לשטאדט פארק, משפחות צעירות עם ילדים, זוגות אוהבים, מבוגרים ותושבי העיר שיוצאים לטייל עם כלבם.

פסלו של יוהן שטראוס בשטאט פארק
פסלו של יוהן שטראוס בשטאט פארק
 

כתבות שאולי יעניינו אותך