המוזיאון היהודי - Jewish Museum

המוזיאון היהודי ב - Dorotheergasse

המוזיאון היהודי (Jewish Museum) בוינה פותח דלת להיסטוריה היהודית העשירה בוינה וזאת גם באמצעות דרכים וטכניקות חדשניות. המוזיאון היהודי בוינה פרוש על פני שני מבנים מקומות שונים: המוזיאון היהודי ב- Dorotheergasse והמוזיאון היהודי ביודנפלאץ.

כאשר המוזיאון היהודי שממוקם ביודנפלאץ מתמקד בחיי היהודים בוינה בימי הביניים וכולל ממצאים רבים מאותה תקופה. ואילו
המוזיאון היהודי ב- Dorotheergasse מתמקד ביהדות וינה בשלב מאוחר יותר, בעיקר בתקופה שקדמה למלחמת העולם השניה ולהשמדת הקהילה היהודית בשואה אך מספקת הצצה גם ליהדות וינה היום, כולל תרומתה הרבה לכלכלה ולחיי התרבות של וינה.

המוזיאון היהודי של וינה משלב בין נושאים חברתיים וגלובליים, יהדותה של וינה ואמנות בת זמננו לצד אמנות יהודית מסורתית.

הזמן כרטיסים מראש למוזיאון היהודי בוינה >>

Photo copyright: Jewish Museum
Photo copyright: Jewish Museum
העיר שלנו

התערוכה הקבועה המוצגת במוזיאון היהודי מאז 2013 מספרת על הקהילה היהודית שקמה לתחיה והתאוששה בהדרגה לאחר מלחמת העולם השניה. הקהילה היהודית של וינה התפתחה והפכה לקהילה קטנה אמנם אך דינמית.

התערוכה מציגה באמצעות חפצי יום יום, אמנות, מסמכים וכתבים על התפתחותה של הקהילה. הקהילה יהודית בוינה אינה כוללת רק את יהודי וינה המקוריים אלא קהילה שגדלה כתוצאה מהגירה ממזרח אירופה. את הרב גוניות המרתקת שבקהילה ניתן לראות באופן מוחשי בתערוכה.

אוספים ושחזור וירטואלי של בתי כנסת

המוזיאון היהודי דוגל בשילוב העתיק והמסורתי עם החדש והעדכני. אוספים שנתרמו על ידי אספנים כמו מקס ברגר ואחרים מציגים מגוון תשמישי קדושה וחפצי יודאיקה העוברים מדור לדור. במוזיאון היהודי מוצגות גם יצירות אמנות מבתי כנסת שונים בוינה ובאוסטריה.

האמצעים החדשניים בהם נעזר המוזיאון היהודי מאפשרים לראות גם את העתיק שכבר איננו: תוכנה חדשנית מציגה שחזור וירטואלי של בתי כנסת שהיו בוינה עד 1938. את יהדות וינה ניתן להכיר ממגוון היבטים באמצעות סדנאות שונות וסיורים אינטראקטיביים המועברים בסטודיו של המוזיאון. הסיורים והסדנאות מותאמים לגילאים שונים ועוסקים בקהילה היהודית בוינה מהיבטים שונים.

הזמן כרטיסים מראש למוזיאון היהודי בוינה >>

Photo copyright: Jewish Museum
Photo copyright: Jewish Museum
 

כתבות שאולי יעניינו אותך