רכבת תחתית בוינה

ה - U-Bahn של וינה

הרכבת התחתית של וינה נחשבת לטובה ביותר באירופה ומשתמשים בה מידי יום למעלה מ - 1.4 מיליון נוסעים, הרכבת התחתית מורכבת מ - 5 קווים המהווים את עורק התחבורה הראשי של העיר. כל קו מסומן בצבע ומספר שונה : 1U בצבע אדום, 2U בצבע סגול , 3U בצבע כתום, 4U בצבע ירוק ו – 6U בצבע חום. לגבי קווים נוספים כדוגמת 5U קיימים תכניות פיתוח לשנים הקרובות.

הרכבת התחתית של וינה מהווה מקור גאווה לווינאים, הם רואים בה פרויקט לאומי שבעזרתו הם מצליחים להיות מדורגים במקומות ראשונים בסקרים עולמיים שבודקים את רמת איכות החיים. לכן הם משקיעים ברכבת התחתית מידי שנה תקציב ענק שעומד על סכום של כ- 200,000,000 €, התקציב נועד להרחבת הקווים הקיימים ובניית קווים נוספים. כמו כן הפעלת התחבורה הציבורית בוינה והרכבת התחתית בפרט מהווה מקור תעסוקה לאלפי עובדים – תושבי וינה.

הרכבת התחתית של וינה
הרכבת התחתית של וינה
קצת היסטוריה

הרכבת התחתית המודרנית של וינה החלה לפעול רק בשנת 1976, אך למעשה היא הוקמה על התשתית של התחבורה הציבורית של שנת 1898. אותה התשתית נהרסה במספר פיצוצים שאירעו במהלך מלחמת העולם השנייה ורק בשנת 1953 כאשר אוסטריה הפכה מחדש למדינה ריבונית החלו לשקם את התשתיות, כאשר חלק מהתשתית נבנתה מתחת לפני הקרקע וחלק כתשתית עילית.

התמצאות ברכבת התחתית – שילוט ברור

השימוש ברכבת התחתית הוא קל ויעיל, תחנות הרכבת התחתית משולטות בצורה טובה וכל מה שצריך, הוא להבין את הסימונים על גבי השלטים.

מה אומרים השלטים ?

על גבי השלטים בתחנות הרכבת התחתית מופיעה אינפורמציה רבה חלקה הרב בעזרת אייקונים מוסכמים, לדוגמא :

1. זמני הגעה

הרכבת התחתית מגיעה בהפרשים של מספר דקות אחת מהשנייה, בשעות העומס יכולה להגיע רכבת כל 3-4 דקות ובשאר הזמנים כל 5-8 דקות. במסכים שנמצאים בתחנת הרכבת התחתית מופיע מתי מגיעה הרכבת הבאה וכן מתי תגיע הרכבת שאחריה.

2. כיוון הנסיעה

בכל תחנה של רכבת תחתית ישנן שתי מסלולים, כל מסלול הוא לכיוון מנוגד, לכן לפני שתעלה על הרכבת עליך לדעת לאיזה כיוון נסיעה אתה צריך בכדי להגיע ליעד שלך, כיוון הנסיעה הוא בעצם התחנה האחרונה של הרכבת התחתית והוא רשום על גבי קטר הרכבת והן בשלטים בתחנה. 

3. החלפת רכבות

לפעמים על מנת להגיע ליעד יהיה עליך להחליף רכבת אחת או יותר, לכן חשוב לבדוק במפה של הרכבת התחתית (מחולקת חינם), היכן הרכבת עליה אתה נמצא מתחברת עם הרכבת אליה אתה צריך להגיע. כאשר תגיע לתחנת ההחלפה תוכל לוודא שעל גבי השילוט מופיע אייקון בצבע רקע המאפיין את מספר הקו של הרכבת הנוספת שנמצאת באותה התחנה.

כך לדוגמא במידה ואתה נמצא על הרכבת 1U (צבע אדום) ואתה צריך לעבור לרכבת 4U (צבע ירוק), כאשר תגיע לתחנת הרכבת של 1U שבה נמצאת גם תחנה של 4U, בשלט של התחנה יופיע 4U ברקע של צבע ירוק.

4. תחבורה ציבורית נוספת

מערכת התחבורה הציבורית של וינה מחברת בין רכבות תחתיות לחשמליות ואוטובוסים, בכל יציאה מתחנת רכבת תחתית נמצאת תחבורה ציבורית שאיתה ניתן להגיע ליעד. את המידע לגבי התחבורה הציבורית הנוספת ניתן למצוא על גבי השילוט בתחנת הרכבת התחתית בצורה של אייקון של אוטובוס ואייקון של חשמלית. בחלק מהתחנות מופיעים גם מספרי הקווים בסמוך לאייקונים. 

5. יציאה מהתחנה

היציאה מתחנת הרכבת התחתית מסומנת לפי שם הרחוב שסמוך לתחנה, או לפי שם המקום, ביציאה מהתחנה הנך נדרש לדעת את הכיוון מאחר ויכול להיווצר מצב שיציאה אחת של התחנה נמצאת במרחק מהמקום שהיית אמור להגיע אליו. בתחנת הרכבת בשילוט מופיע שם הרחוב או המקום וחץ לכיוון היציאה.

6. נגישות לנכים

תחנות הרכבת התחתית בוינה נגישות לנכים, בכל תחנה מותקנת מעלית שמגיעה לרציף הרכבת התחתית, על גבי דלתות הקרון מופיעה סימן של כיסא גלגלים, כך שהדלת נפתחת ניתן להיכנס בנוחות לרכבת עם כיסא גלגלים. אייקון של מעלית מופיע על גבי השילוט בתחנה כל שעליך לעשות הוא להתקדם בכיוון החץ שעל גבי השלט.

7. מה אומרים ברמקול בגרמנית

בזמן הנסיעה ברכבת התחתית תוכל לשמוע את הכרוז בגרמנית שמודיע על שם התחנה הבאה, איזו תחבורה ציבורית נמצאת בקרבת מקום וכיוון היציאה מהרכבת – צד ימין או צד שמאל. 

8. כללי התנהגות

א. אל תרוץ לרכבת - רכבת הבאה תגיע תוך כמה דקות.

ב. כאשר הרכבת מגיעה לתחנה אל תידחף ! ראשית תן לאנשים לרדת ורק אחר כך תוכל להעלות בבטחה.

ג. במדרגות הנעות היצמד לימין, כך תוכל לאפשר לנוסעים הממהרים לעבור אותך מצד שמאל.

ד. דאג לנסוע עם כרטיס חתום ובר תוקף, הקנס אותו אמורים לשלם גבוהה והסיטואציה שנגרמת לא נעימה.

סיכום :

רכבת תחתית בוינה נוחה ויעילה לשימוש, שימוש נכון יוכל לעזור לך להגיע לכל מקום בוינה במהירות ובבטחה.

תחנת U-Bahn בוינה
תחנת U-Bahn בוינה
 

כתבות שאולי יעניינו אותך