חשמלית בוינה

שטראסה-באן (Strasse-Bhan)

החשמליות של וינה נקראות : שטראסה-באן (Strasse-Bhan) והן חלק בלתי נפרד ממערכת התחבורה הציבורית היעילה של העיר וינה שמשרתת כל יום למעלה 1.4 מיליון נוסעים. מדובר על 28 קווי חשמלית אשר חוצים את העיר וינה לאורך ולרוחב ומתחברים לתחנות הרכבת התחתית.

החשמלית של וינה נוסעת על גבי מסילות רכבת הבנויות לאורך הרחובות והיא ניזונה מרשת החשמל על ידי חוטים המתוחים לאורך אותם מסלולי נסיעה של החשמלית.

שטראסה-באן החשמלית של וינה
שטראסה-באן החשמלית של וינה
אוויר צלול כיין

החשמלית בוינה מונעת על ידי מנוע חשמלי המחובר לתשתית החשמל ולא באמצעות מנועי סולר ובנזין, לכן רמת זיהום האוויר בעיר וינה הוא בין הנמוכים בערי אירופה.

וינה מככבת כבר מספר שנים בראש הטבלה המדרגת את איכות החיים בערי העולם, וינה נחשבת לעיר בעלת איכות חיים גבוהה הן בשל התחבורה הציבורית היעילה והמפותחת והן בשל רמת זיהום האוויר הנמוכה שהיא בעצם תוצר לוואי של תחבורה ציבורית ללא זיהום אוויר וכמות רכבים פרטיים נמוכה יחסית לערי בירה.

קצת היסטוריה

החשמליות של וינה פועלות כבר משנת 1865, בתחילה הן פעלו על מנועי קיטור כמו אלו שהסיעו רכבות נוסעים רבות, אך לאחר שנת 1918 הוחלט להתחיל ולחבר לרשת החשמל – כך החלו הוינאים בהקמת אחת מרשתות החשמל הגדולות בעולם שיתנו פתרון לרכבות החשמליות ולצרכי אזרחי העיר.

במהלך מלחמת העולם השנייה נפגעה קשות מערכת החשמל של העיר וינה והיא שוקמה רק לאחר שנת 1950.

התמצאות בחשמלית :

הנסיעה בחשמלית נוחה ויעילה, בכל תחנה ניתן למצוא מפה המציגה את מסלול הנסיעה של החשמלית, על גבי מסלול הנסיעה ניתן למצוא היכן נפגשת החשמלית עם קווי תחבורה ציבורית נוספת כגון תחנות רכבת תחתית, תחנות של חשמליות נוספות ואוטובוסים.

כיום במספר רב של תחנות חשמלית מותקן שלט מידע בו ניתן לקבל פרטים מעודכנים כגון : מתי תגיע החשמלית הבאה וכן זו שאחריה בנוסף במידה וליד החשמלית מופיע אייקון של כיסא גלגלים, אזי מדובר שאותה חשמלית נגישה לנכים.

סוגי חשמליות

בעיר וינה פועלים שתי סוגי חשמליות, החשמלית הישנה אותה ניתן לזהות בבירור והחשמלית החדשה שהיא נראה הרבה יותר מודרנית ופותרת בעיות של נגישות לאנשים עם צרכים מיוחדים.

בחשמלית הישנה ישנן מדרגות שעליך לעלות על מנת להיכנס לקרון. ובמידה והגעת בתקופת החורף תוכל ליהנות מאוויר חם שנפלט ממערכת החימום בצדדים ואם הייתי בר-מזל תוכל למצוא כיסאות אשר מחוממים מלמטה.

זמני הגעה

החשמליות פועלות מהשעה חמש בבוקר ועד לאחר חצות, התדירות תלויה בשעות העומס, כך לדוגמא בשעות רגילות מגיעה חשמלית כל 5-8 דקות ואילו בשעות העומס כל 3-5 דקות.

בסופי שבוע החשמליות פעילות עד לשעה אחת לפנות בוקר ואילו התדירות שלהן היא בין 5-10 דקות בקווים המרכזיים ובקווי היותר רחוקים כל 15 דקות.

אפליקציה חכמה

חברת הרכבות של וינה פיתחה אפליקציה לטלפונים חכמים אשר בעזרתה תוכל לאתר תחנות חשמלית או רכבת תחתית הקרובות אליך וכן לחשב מסלול נסיעה בין היעדים השונים שלך.

אם אין ברשותך טלפון חכם, תוכל לתכנן את מסלול הנסיעה מבעוד מועד בעזרת אתר האינטרנט של חברת הרכבות או לבקש זאת במשרדי המידע בתחנות הרכבת התחתית הגדולות.

כרטיסי נסיעה

כרטיס הנסיעה של החשמליות זהה לשאר אמצעי התחבורה הציבוריים בעיר וינה, לכן דאג תמיד לנסוע עם כרטיס נסיעה בר תוקף – למידע אודות כרטיסי נסיעה בוינה ראה מדריך לתחבורה ציבורית של וינה.

 

כתבות שאולי יעניינו אותך