הספריה הלאומית של וינה - Austrian National Library

הספריה הלאומית של אוסטריה

כמו מקומות חשובים ומרכזיים אחרים בוינה, גם הספריה הלאומית של אוסטריה (Österreichische Nationalbibliothek) ממוקמת בתוך מבנה היסטורי בעל משמעות באימפריה האוסטרו הונגרית. הספריה הלאומית פתוחה לקהל הרחב באחד המקומות המרכזים של השלטון האוסטרי, מקום שהיה מעוזם של השליטים מהשושלת ההבסבורגית והיום ממקומיים בו משרדי נשיא אוסטריה - ארמון הופבורג.

ארמון הופבורג הוא עולם בפני עצמו. בחדרים מיוחדים נוכל לעבור ולראות את אורח החיים של השליטים שחיו בו, כולל פריטים אישיים של המלכה אליזבת ההבסבורגית במוזיאון סיסי, את חדריהם של השליטים, ועוד. הארמון ממוקם בלב העיר העתיקה וסביבו ניתן להנות גם בפארקים המלכותיים המקיפים אותו.

Copyright : Austrian National Library
Copyright : Austrian National Library
ספריה באווירה מלכותית

האווירה בספריה הלאומית תואמת את האווירה המלכותית השוררת בארמון, הספריה הלאומית נוסדה במאה ה- 18בתור אגף נפרד של הארמון והיא נחשבת לספריה העתיקה והמלכותית הגדולה באירופה.  האגף בארמון הופבורג בו שוכנת הספריה הינו מרשים ביופיו.

בפועל מתחם הספריה הלאומית של וינה מחולק למספר מוזיאונים, מוזיאון אולם המדינה, מוזיאון הפפירוס, מוזיאון הגלובוסים ומוזיאון אספרנטו, ביקור בכל אגפי הספריה הלאומית מומלץ מאוד, שכן רק כך ניתן להתרשם מהאוספים המדהימים שמוצגים במקום.

אלא לראותם בלבד

אוסף הספרים שמוצג באולם המדינה הוא עצום ומגיע למאתיים אלף ספרים לפחות, כשכולם הוצאו לאור בין תחילת המאה ה- 16 למאה ה- 19.

בחלק מהספרים ניתן לדפדף רק עם כפפות עקב השבריריות שלהם. חלקם אינו מיועד למגע בכלל אלא לראותם בלבד.

חותמה של הקהילה היהודית

כאשר תסיירו בין אוסף הדפים המודפסים המופלא הזה תגלו גם לא מעט ספרים הכתובים בעברית וביידיש ספרים אלו הם עדות וחותם של הקהילה היהודית הגדולה, התרבותית והמשגשגת שחייה בוינה ערב מלחמת העולם השנייה.

כתבי יד עתיקים

תוך כדי שיטוט בין הספרים והאווירה המיוחדת שאופפת את המקום, תוכלו לגלות את מוזיאון הפפירוס, במוזיאון כתבי יד בני מאות שנים, כתבי יד עתיקים הכתובים על גבי פפירוסים.

אותם פפירוסים התגלו במקרה על ידי בן דודו של הקיסר פרנץ יוזף אשר קיבל את הפפירוסים הראשונים בתור עטיפה לפסלים שרכש, כאשר הבין הבן דוד את גודל האוצר שנפל במקרה לידיו, ביקש מאותם סוחרים את כל העטיפות שברשותם, כמובן שאותם סוחרים אפילו לא העלו על דעתם שיש להם אוצר ודאגו להעביר את הפפירוסים לידיו.

עיתונים בראי ההיסטוריה

בנוסף לכל הכתבים העתיקים ניתן למצוא גם עיתונים יומיים מתקופות שונות אשר מרתק לעיין בהם ולראות את העניינים הבוערים באותן תקופות, ולהווכח כי עם כל השינויים, בעצם לא הרבה השתנה.

מוזיאון מפות וגלובוסים עתיקים

אוסף מרתק נוסף בספריה שנחשב מוזיאון בפני עצמו הוא מוזיאון הגלובוסים, אוסף גלובוסים עתיקים, שניים מהם הם גלובוסים בעלי קוטר של מטר מימי הבארוק המציגים את השמים והארץ כפי שתוארו באותם ימים.

שעות פעילות :

הספריה הלאומית של וינה פתוחה בימים שני עד שבת החל משעה 09:00 בבוקר ועד לשעה 21:00 בערב.

בימי ראשון הספריה סגורה

דרכי הגעה :

הספריה הלאומית של וינה שוכנת במתחם ארמון הופבורג סמוך לתחנת : Dr.Karl Renner Ring, ותחנת Burgring, חשמלית (שטראסה באן) 1 ו – 2 .

Copyright : Austrian National Library
Copyright : Austrian National Library
 

כתבות שאולי יעניינו אותך