כנסיית ההודיה - Votivkirche

ווטיפקירכה: Votive Church

כנסיית ההודיה (Votivkirche) היא אחת הקתדרלות המפוארות ביותר בוינה. לכנסית ההודיה מגדלי צריחים גבוהים מהם ניתן לצפות על נופה של העיר.

לאורך הרינג שטראסה תוכלו לראות אין ספור מבנים עתיקים- ארמונות, כנסיות, מוזיאונים אשר כולם בעלי מבנה וארכיטקטורה מרשימים. עם זאת, לא כל מבנה או כנסיה נוסדו בעקבות סיפור דרמטי כל כך כמו הכנסיה הזאת. ה- Votivkirche הוקמה בעקבות הינצלותו בנס של פרדיננד יוזף מרצח.

הכנסיה הוקמה ב- 1854 ממש לאחר הניסיון לרצח שהתרחש ב- 1853. הכנסיה בנויה בסגנון גותי כאשר לא ניתן לפספס את המבנה בזכות הצריחים הרבים שלו במיוחד שני הצריחים הגבוהים. הם מזכירים במעט את הסגרדה פמיליה, הכנסיה הבלתי גמורה של גאודי בברצלונה.

כנסיית ההודיה

קתדרלה מרהיבה ביופיה

ניסיון ההתנקשות בו נעשה באמצעות דקירה מאחור באזור העורף. הצווארון הנוקשה בו היתה משולבת רקמה כבדה של זהב בלם את הדקירה והקיסר ניצל. עקב כך ביקש אחיו, פרדיננד מקסימיליאן יוזף להקים את הכנסיה הזאת.

אם תעלו אל אחד הצריחים  הללו תוכלו להשקיף על נופה המרהיב של העיר. גגות המבנים, הרחובות, הפארקים שבעיר מתגמדים לעומת גובהם הרב של מגדלי הכנסיה. במבנה הכנסיה משולבים גילופים רבים ופסלי אבן מעטרים אותה מבחוץ.

הצריחים והפעמונים

עקב הנסיבות הלא שגרתיות שבעקבותיהן הוקמה הכנסיה מדובר על כנסיה מפוארת מבפנים ומבחוץ. שני הצריחים המתנשאים שלה שסנמוך אליהם מגדלי פעמונים מבחוץ והאולם הענק והמקושת הכולל חלון מקומר ועליו ויטרז' מרשים וצבעוני הופכים את הכנסיה לבולטת בשטח. במרכז האולם נמצא המזבח הראשי- מזבח ענק משיש שהוא בעל צבע זהוב ונשען על עמודים מאבן הבהט.

גם יצירות המציגות סצנות מן הברית הישנה כמו הקרבתו של יצחק על ידי אברהם או חלומותיו של יוסף נמצאות במקום. בתוך הכנסיה ישנו מוזיאון המציג כמה וכמה יצירות כמו מזבח אנטוורפן שהוא מזבח שנבנה ב- 1530. המזבח היה עד לפני כעשרים שנה בקפלת התפילה, שהיא אחת מתוך ארבע הקפלות באולם, אך אז הוחלט להעבירו למוזיאון. במוזיאון מוצגים יצירות ואובייקטים נוספים הקשורים לכנסיה ובעלי זיקה עמוקה לדת.  מוצגים במוזיאון ציורי קיר גדולים ומרשימים, פסלים של דמויות שונות, יצירות העשויות זכוכית צבעונית ועוד.

כנסיית ההודיה (כנסיית קודש) נחשבת לכנסיה קוסמופוליטית, כנסיה בה יכולים להתפלל בני עמים שונים ולאו דווקא בני הקהילה המקומית. היא משמשת את דוברי הגרמנית והאנגלית בוינה אך גם מקבלת בברכה מתפללים נוספים כמו כאלה שמוצאם לטיני.

כנסיית קודש נוסדה כהכרת תודה על שניצלו חייו של אדם. אין ספק כי הפאר הרב שבמקום, המבנה המיוחד, החלל העצום של פנים הכנסיה, המגדלים הרבים המעטרים אותה מבחוץ- כל אלה הופכים אותה למיוחדת מאוד ושווה ביקור. כאשר אתם מטיילים ברחבי הרינג שטראסה, כדאי להכנס לכנסיה היפה הזאת, להתרשם מקירותיה המקומרים, ממזבח השיש המפואר ומהמוזיאון המציג פריטים שונים המשלבים אמנות עם דת ורוח הקודש שורה בהם

ווטיפקירכה בוינה

 

כתבות שאולי יעניינו אותך